Szafy

Szafy Komandor wykonywane są w różnych wymiarach i wariantach. Dzięki temu dopasowują się nawet do najbardziej wymagającego wnętrza. Zazwyczaj montowane szafy mają wysokość 250 cm, a ich głębokość waha się od 60-65 cm. 10 cm szerokości zajmuje prowadnica, po której poruszają się drzwi przesuwne. Ze względu na drążki ubraniowe, głębokość szafy nie powinna być mniejsza niż 55 cm. Taki minimalna głębokość pozwoli nam na wygodne wieszanie ubrań i uchroni je przed zagnieceniem.


Biorąc pod uwagę ustawienie oraz obudowę wyróżniamy poszczególne typy szaf:

Szafa wnękowa – w tym przypadku obudową dla takiej szafy są ściany pomieszczenia, w którym się ona znajduje. Może to być także tylko jedna ściana, a druga wykona z  płyty. Tego typu szafy budowane są na całą wysokość pomieszczenia. Podłoga szafy to zazwyczaj podłoga pomieszczenia, czyli kafelki, panele podłogowe, wykładzina.
 Szafa pełna – bryłę takiej szafy stanowi podłoga, sufit, ścianki boczne oraz tylna. Taka szafa montowana jest na życzenie klientów, którzy uważają, że podłoże czy też ściana pomieszczenia nie spełnia ich estetycznych wymogów i należy je zabudować. Taki typ szafy zajmuje raczej fragment ściany, niż jej całą powierzchnie.
 Szafa z pawlaczem – szafa tego typu może być pełna jak i wnękowa. Uzupełniona jest o nadstawkę, czyli oddzielną zamykaną szafkę umieszczaną pod sufitem. Szafa z pawlaczem najczęściej montowana jest w mieszkaniach, gdzie wysokość od sufitu do podłogi wynosi ponad 2,5 m.
 Szafa narożna – jest to szafa w kształcie litery „L”. Montowana jest na dwóch prostopadłych ścianach. Szafa narożna może być pełna i wnękowa.

 


 

Komandor w szafach swojej produkcji może montować drzwi przesuwane, uchylne, łamane, skośne. Istnieje również opcja montażu kilku rodzajów drzwi w jednej szafie, co bynajmniej nie wpłynie niekorzystnie na estetykę mebla. Taki wybór zależny jest do klienta, jego gustu oraz tego, w jakim pomieszczenia ma znaleźć się szafa, jak jest ono duże.

 

 

 

 

Kiedy już wiem, w jakim pomieszczeniu ma zostać zamontowana szafa, warto zastanowić się również nad tym, co chcemy w niej schować. Aby dobrze rozplanować jak ma być wyposażona szafa, czyli ile półek, drążków, szuflad itp. ma się w niej znajdować, najlepiej wcześniej zrobić listę rzeczy i przedmiotów, które chcemy w niej przechowywać np.

 • Odkurzacz
 • Deska do prasowania
 • Żelazko
 • Bielizna
 • Ręczniki
 • Obuwie
 • Torby podróżne i torebki
 • Płaszcze, sukienki, czyli długie ubrania
 • Krótkie rzeczy (spodnie, koszule)
 • Rzeczy sezonowe
 • Ubrania noszone codziennie
 • Dodatki (kapelusze, biżuteria)
 • Zabawki


Sporządzenie takiej listy, pomoże projektantom Komandora na stworzenie odpowiedniej dla Twoich potrzeb zabudowy. Pozwoli to również na dobranie najpotrzebniejszych akcesoriów i elementów wyposażenia wnętrza szafy.

 

Praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli nam na wygodne korzystanie z szafy oraz zachowanie w niej porządku, jest jej podział na strefę damską i męską. Takie identyczne ustawienie jest najlepsze, jeśli z szafy korzystają dwie osoby. Eliminujemy to ryzyko wchodzenia sobie w drogę, w przypadku jednoczesnego korzystania z mebla. Jego prawa strona jest odbiciem lewej, a środek szafy najczęściej jest przeznaczany na długie ubrania, jak płaszcze, sukienki itp.

 

Przy planowaniu wyposażenia szafy należy uwzględnić kilka istotnych elementów:

 • DRĄŻKI

Przy zastosowaniu drążków z wieszakami możemy oddzielić od siebie krótkie i długie ubrania oraz noszone codziennie od tych sezonowych. Drążki przeznaczone na krótkie ubrania można montować na dwóch wysokościach. Należy jednak pamiętać, aby odległość między dolnym i górnym wynosiła co najmniej 105 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy więcej miejsca na rzeczy wiszące i przy okazji nie zajmują one zbyt wiele przestrzeni.
Drążek na długie ubrania montowany jest na wysokości 180 cm, tak aby zawiesić na nim swobodnie długie płaszczem sukienki, które nie dotykałyby dna szafy.
Każdy montowany drążek, czy to do ściany lub sufitu, powinien mieć maksymalnie 1 m długości, gdyż dłuższy przy obciążeniu go ubraniami, może ulec uszkodzeniu, czyli się wygiąć lub nawet pęknąć.
W wyższych szafach stosowane są pantografy, czyli tradycyjne drążki z wieszakami, które można opuszczać niżej i swobodnie sięgać po rzeczy. Pantografy polecamy osobom niskiego wzrostu oraz  niepełnosprawnym, aby korzystanie z szafy nie sprawiało im trudności.
Drążki powinny być zamontowane na odpowiedniej głębokości szafy, tak aby wieszane ubrania nie ocierały się o drzwi mebla.
Jeśli jednak głębokość naszej szafy jest mniejsza niż 60 cm i wynosi jedynie 50 cm, wówczas można zastosować wieszak poprzeczny, czyli taki, który wysuwa się spod półki. W tym wypadku wnęka musi mieć co najmniej 55 cm szerokości, aby móc zamontować w niej wieszak i pozostawić wolną przestrzeń po bokach.

 • PÓŁKI

Bez półek żadna szafa nie będzie w pełni funkcjonalna. Najlepiej, aby półki miały określone przeznaczenie np. jedna na swetry, druga na bluzy, trzecia na pudła z drobiazgami itd. W zależności od naszych potrzeb, półki mogą być długie, krótkie, wąskie, szerokie. Istnieje możliwość stworzenia osobnej części tzw. bieliźniarki przeznaczonej na pościel, ręczniki, kołdry, poduszki lub też pawlacza na walizki i rzeczy sezonowe, takie jak chociażby namioty, śpiwory.
W szafie powinniśmy wydzielić również osobny moduł, w którym będziemy przechowywać obuwie, te które nosimy na co dzień oraz w innych porach roku. W tym wypadku sprawdzą się wysuwane półki zrobione z płyty laminowanej. Do takich półek można zamontować uchwyty, metalowe drążki lub przepuszczające powietrze pudełka.

 • SZUFLADY

Bieliznę, rajstopy, skarpetki  i inne drobiazgi najlepiej przechowywać w szufladach. Mogą mieć one różne głębokości i szerokości oraz być wyposażone we wkłady, które dzielą je na pomniejsze moduły na określone rzeczy. Takie rozwiązanie pozwala zachować porządek.

 • AKCESORIA

Dodatkowymi elementami wyposażenia szafy mogą być kosze metalowe, druciane oraz ażurowe półki. Dzięki tym elementom mamy możliwość przejrzenia zawartości naszej szafy, bez zbędnego wyciągania poszczególnych rzeczy. Plusem tych rozwiązań jest to, że gwarantują odpowiedni przepływ powietrza w szafie.
Szafa pełni często rolę schowka lub też pomieszczenia gospodarczego. Z tego powodu warto wyznaczyć w niej osobny moduł na np. żelazko, deskę do prasowania. W tym celu możemy zaprojektować wąska zabudowę, w której pomieścimy wszystkie niezbędne w domu rzeczy np. odkurzacz i suszarkę na pranie.

 • PIELĘGNACJA

Szafa wymaga odpowiedniej dbałości. Ważne jest zatem jej odkurzanie, czyszczenie prowadnic, w szczególności tych dolnych, gdyż gromadzi się w nich sporo kurzu i brudu, które uniemożliwiają  swobodny ruch kółek montowanych przy drzwiach. Takie zaniedbanie może doprowadzić do uszkodzenia elementów jezdnych szafy.
Wnętrze szafy wykonane jest z płyt laminowanych lub fornirowanych. W obu przypadkach można stosować środki czystości w sprayu, mleczku lub płynie, przeznaczone do pielęgnacji drewna. Stosując wybrane środki, nie należy ich jednak wylewać bezpośrednio na półki i inne powierzchnie drewniane, aby uchronić materiał przed nadmierną wilgocią. Wilgoć może doprowadzić do tego, że półka spuchnie lub też się rozwarstwi.
Przy czyszczeniu szafy nie używamy detergentów, które mogą spowodować odbarwienia. Stosujemy wyłącznie te, które są przeznaczone do powierzchni drewnianych i lekko je wcieramy za pomocą szmatki. 
Szklane powierzchnie, czyli lustro, lacobel, czyścimy wodą. Natomiast drzwi z materiałów naturalnych, czyli wykonane z rattanu, bambusa itp. odświeżamy lekko zwilżoną ścierką.

Szafa wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Szczególną uwagę należy zwracać na stan prowadnic i usuwać z nich na bieżącą kurz i brud, ze szczególnym uwzględnieniem dolnego toru. Kurz może wkręcać się w kółka i w ten sposób utrudnić przesuwanie drzwi, a to może doprowadzić do uszkodzenia systemu jezdnego.
Płyty, z której wykonana jest szafa mogą być laminowane lub fornirowane. Do czyszczenia mebla wykorzystujemy środki przeznaczone do pielęgnacji i konserwacji powierzchni drewnianych. Występują one w sprayu, mleczku, płynie, ale nie należy nanosić ich bezpośrednio na płytę, gdyż zbytnie zawilgocenie, może doprowadzić do puchnięcia lub jej rozwarstwienia. Powinniśmy używać tylko delikatnych środków, które nie odbarwią mebla. Lekko zwilżoną ściereczką przecieramy fronty. Natomiast lustra, lacobel, czy też grafikę czyścimy tylko płynami do tego typu powierzchni. Materiały naturalne, z których mogą być wykonane drzwi, czyli bambus, rattan, przecieramy wilgotną szmatką.

 

Po ustalenie, w którym pomieszczeniu ma znajdować się szafa i jak duża ma ona być, warto zastanowić się nad jej wyglądem, a dokładniej nad tym, jakie mają być drzwi. Przy wyborze frontu nie kierujmy się tylko aktualnymi trendami, gdyż moda jest zmienna. Wybierzmy coś, co będzie pasowało do naszego charakteru i gustu oraz estetycznie i kolorystycznie, będzie idealnie komponować się z danym wnętrzem. Różnorodność materiałów, jakie proponuje Komandor, pozwala pogodzić wszystkie te elementy i stworzyć zabudowę, która będzie praktyczną ozdobą mieszkania przez wiele lat.

 

Jeśli jesteś:

 • tradycjonalistą, to zdecyduj się na drzwi wykonane z płyty laminowanej, gdzie masz do wyboru ponad 60 dekorów o różnej barwie, usłojeniu oraz strukturze. Drzwi wykonane z laminatu, forniru lub ozdobione okleiną imitującą drewno sprawiają, że pomieszczenie odbierane jest jako ciepłe, przytulne i harmonijne.
 • dynamiczną osobą, która odczuwa potrzebę nieustannych zmian oraz nie lubi nudnych oraz banalnych rozwiązań, wybierz drzwi szklane z elementem graficznym. Możesz pokusić się o zastosowanie kilku kolorów szkła i łączyć je w dowolny sposób, tak aby dawały poczucie zmiennej perspektywy oraz głębi.
 • romantykiem, który ceni sobie spokój, to szklane drzwi z motywem krajobrazu lub natury podkreślą charakter urządzanego przez Ciebie miejsca. Również pastelowe, delikatne odcienie sprawią, że wnętrze stanie się oazą spokoju.
 • miłośnikiem natury, ekologii oraz egzotyki, powinieneś wybrać materiały takie jak rattan, bambus, fornir jako wypełnienie skrzydła drzwiowego.
 • estetą, zwracającym uwagę na porządek, to szklane fronty o satynowej powierzchni zapewnią, że Twoja przestrzeń będzie przestronna i dawała poczucie ładu.
 • typem nowoczesnym, który na bieżąco śledzi nowinki ze świata designu, zdecyduj się na żywe i intensywne kolory szkła, które nadadzą pomieszczeniu industrialny wygląd.

Wirtualny salon

Zapraszamy do spaceru po wirtualnym salonie Komandor w towarzystwie naszego doradcy, który pomoże zapoznać się z ofertą firmy i odnaleźć najbliższy salon.

Znajdź najbliższy salon

województwo
Znajdź swoją miejscowość na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Znajdź swoje województwo na liście, a następnie kliknij "OK"
województwo
Jesteśmy obecni w 38 krajach na całym świecie. Zobacz, gdzie można nas znaleźć.

Dekoratornia

Zobacz odcinki programu telewizyjnego "Dekoratornia", w których do aranżacji i stylizacji wnętrz wykorzystano produkty marki Komandor.